עבור אל תוכן

ג'ובס שינה את המשחק בטעות


  • אנא התחבר בכדי להגיב
אין תגובות לנושא זה

#1
 BeniPeher

BeniPeher
  •  חסומים
  • 320 הודעות
    • מונה תודות: 10 תודות
2
רגיל
כשסטיב ג'ובס, אחד ממייסדי חברת אפל, הציג את מערכת ההפעלה  השנייה של ה-iPhone, הוא וודאי לא דמיין שהיא תצליח להפוך את תעשיית משחקי  המחשב מהקצה אל הקצה. הרי ג'ובס, לפי כל העדויות וההחלטות העסקיות  שהוא עשה עד אז, לא ממש אהב משחקים. הוא אף פעם לא ראה בהם אמצעי בידורי  חשוב במיוחד, או הזדמנות עסקית גדולה.  ועדיין, בלי להתכוון, הצליח ג'ובס לשנות את תעשיית המשחקים - בדיוק כמו שהוא הצליח לשנות את תעשיית המחשבים, הסלולר והטאבלטים.


האיש שוויתר על Halo
דוגמה לחוסר ההבנה / חיבה של ג'ובס למשחקים אפשר למצוא בסיפור הבא: בשנת  1999 הציגה חברת המשחקים Bungie, שפיתחה עד אז משחקים בלעדיים למק, את  המשחק הבא שלה - Halo. הצגת המשחק נעשתה בזמן מצגת של סטיב ג'ובס בכנס  MacWorld - ולמרות זאת, כולנו יודעים איך הסיפור הזה נגמר: המאסטר צ'יף לא  יצא למק, אלא לפלטפורמת המשחקים של המתחרה מיקרוסופט.

המהפך קרה לאחר שבאנג'י, שנקלעה באותה תקופה לקשיים כלכליים, ניסתה  למכור את עצמה כדי להזרים עוד כסף למסדרונותיה. מכיוון שהחברה פעלה במשך  שנים עם אפל, סטיב ג'ובס היה אחד האנשים הראשונים ששמעו על ההצעה לרכישה -  אך הוא סרב. במיקרוסופט, לעומת זאת, אימצו את באנג'י בשתי ידיים - והשאר  הסטוריה.

ג'ובס, שכנראה הבין על מה הוא וויתר, התחרט על החלטתו עוד לפני שה-Halo  הראשון יצא, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. אחד ממותגי המשחקים הגדולים  בהסטוריה היה במרחק נגיעה מבלעדיות למקינטוש - אך בסופו של דבר עבר לצד  השני של הגדר, אל המתחרה הגדולה מיקרוסופט.

  


משחקים למקינטוש? אל תצחיקו אותנו
אי רכישת באנג'י היא לא ההוכחה היחידה, ואפילו לא הגדולה ביותר, לכך  שג'ובס אף פעם לא השקיע במשחקים. כל מי שברשותו מחשב מקינטוש יוכל הרי  להוכיח את זה בשנייה אחת, כשהוא ינסה למצוא משחקים חדשים שיסכימו לרוץ על  מערכת ההפעלה שלו.

Mac OS אף פעם לא הייתה בית חם לגיימרים. אם בעבר היה אפשר לתרץ זאת  כהחלטה עסקית מצד חברות המשחקים עצמן, שלא רצו להשקיע בגרסאות מיוחדות  למערכת הפעלה לא פופולרית, היום זה כבר ממש לא כך: OS X היא מערכת הפעלה  שגדלה בצורה מרשימה, ובסיס המשתמשים שלה הוא כבר ממש לא כזה שאפשר להתעלם  ממנו. ועדיין - רוב חברות המשחקים פשוט לא סופרות את המקינטוש.

הסיבה היא המחשבים עצמם, שלא באמת מתוכננים להיות מכונות משחקים  מרשימות. באפל לא נוהגים לצייד את המחשבים שלהם בכרטיסי המסך המשוכללים  בשוק, ולא ממש דואגים לשחרר גרסאות עדכניות של דרייברים לכרטיסים הנתמכים -  שלא לדבר על תמיכה ב-DirectX או פיתוח של סטנדרט דומה לו מבחינת החדשנות  ומהירות העדכונים שלו.

אפל היא חברת ענק, עם מספיק כסף בבנק כדי להשקיע בגיימינג ולהפוך את  המחשבים שלהם למכונות משחקים משוכללות. בכל השנים האלה היא בחרה לא לעשות  זאת - כי זה לא נראה לה יעד חשוב במיוחד.

תמונה שפורסמה
רשימת המשחקים החדשים בחנות של אפל. זה חדש זה?


השינוי קרה בטעות
ההשפעה העצומה של סטיב ג'ובס על תעשיית המשחקים היתה תוצר לוואי של חנות  האפליקציות ל-iPhone, שהושקה ביחד עם הדגם השני שלו ב-2008. המשחקים הפכו  מאז לחלק בלתי נפרד מפלטפורמת ה-iOS, והצליחו להפוך את ה-iPod touch  לקונסולת המשחקים הניידת הפופולרית והמצליחה ביותר בהסטוריה של תעשיית  המשחקים.

וכל זה - בטעות. סביר להניח שג'ובס תיאר לעצמו שפתיחת חנות האפליקציות  תגרום לכמה מפתחי משחקים להוציא כל מיני ממתקים לבעלי ה-iPhone, אבל קשה  להאמין שהוא תיאר שהיא תביא לפתיחת קטגוריה חדשה של גיימינג, תשנה את  תעשיית משחקי הסלולר מהקצה אל הקצה ותגרום לגיימרים להבין שמשחקים חדשים  ומצויינים לא חייבים לעלות 60 דולרים.

באמצעות שפת תכנות פשוטה, ממשק מגע שזועק לחדשנות ושוק חופשי לגמרי  בחנות האפליקציות, הצליחה ה-iOS להפוך לפלטפורמת משחקים משפיעה וחדשנית -  ולהוליד מגה-להיטים כמו Angry Birds, הציפורים הזועמות שכבר היגרו והשתלטו  על כל פלטפורמות המשחקים בעולם - בעקבות ההצלחה שלהן על האייפון.

ה-iOS נתנה למפתחי משחקים עצמאיים פלטפורמה משתלמת ומרתקת לעבוד בה,  הזרימה דם חדש לתעשייה כולה, ופשוט שינתה את העולם. ועל כל זה אחראי סטיב  ג'ובס - איש שבהחלט הבין במחשבים וממשקי משתמש - אך הקשר בינו לבין משחקים  אף פעם לא היה קרוב במיוחד.

תמונה שפורסמה

זה אולי מעיד, יותר מהכל, על כמות ההשפעה הבלתי נתפסת של סטיב ג'ובס על  כל תעשיית הטכנולוגיה. כשאתה משפיע כל כך, המעגלים שאתה יוצר ישפיעו גם על  תחומים אחרים, אפילו אם לא התכוונת. במובן זה, כמו בהרבה מובנים אחרים, היה  סטיב ג'ובס ממציא טכנולוגי יוצא דופן, איש חזון שהצליח לשנות את סגנון  החיים של כולנו - בין אם במתכוון ובין אם בטעות.

סטיב ג'ובס נפטר אמש, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן - מאבק שלא  מנע ממנו להמשיך לעבוד, להמציא ולפתח את החזון שלו. ג'ובס לא היה מושלם, לא  היה אל וסביר להניח שבקהל הקוראים שלנו יש לא פחות אנשים ששונאים את  המוצרים שלו מאשר כאלה שלא יכולים לחיות בלעדיהם - אבל כולם יסכימו שהוא  היה איש חזון יוצא דופן, והוא ייחסר מאוד לכל חובבי הטכנולוגיה. יהי זכרו  ברוך.
==מקור VGAMES==0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים