עבור אל תוכן

טורנט- מי נגד מי, למה ואיך. מדריך מפורט. • אנא התחבר בכדי להגיב
14 תגובות לנושא זה

#1
 Tears of Steel

Tears of Steel

  F.L.S

 •  צוות לשעבר
 • 2317 הודעות
  • מונה תודות: 440 תודות
324
מעולה

למי שכבר מתמצא בתחום, מומלץ לדלג להערות השוליים-הכי למטה, הם מאוד מעניינים וסוגרים קצוות.

אם מתחשק לכם לקרוא אבל זה נראה **ארוך**, תדלגו על כל הסוגריים בפוסט, הם רק יורדים לפרטים, לא מוסיפים אף מידע חדש (השתדלתי לתחם את כל ההערות כדי שתתאפשר קריאה רציפה).

המדריך נכתב בצורה מאוד רציפה, אבל ישנם מספר דברים שמוסברים באופנים שונים בהתאם לפסקה הרלוונטית, מי שיקרא הכל, ירוויח המון הסברים לדברים שהוא כבר ידע אבל לא ממש הבין עד הסוף. אז נתחיל?עם תום עידן ההורדות הישירות (הספד מוקדם? ישנם עדיין שרתים בודדים שניצלו מחרב בית המשפט האמריקאי או הארגון הישראלי זיר"ה הדרקוני) והאמיול, האופציה הכמעט יחידה שנותרה באמת מעשית היא ביטורנט (והאופציה הנוספת היא סבבה DC שנדמה שמיועדת לעולם קדום בו כל אחד צריך להיות מתכנת כדי לבצע הורדת קובץ פשוטה). אז הגיע הזמן להבין מזה ואיך זה ולמה זה.

מושגים-
טורנט/ביטורנט-השם הכללי לכל עולם השיתוף (PTP) שפועל דרך הרשת (
המונח *רשת* מוסבר היטב בסרט אווטאר, מעין מערכת עצבית שמקשרת הכל [זוכרים את נשמות העצים?].) ומבוסס טראקרים. מזה שיתוף? העברת קובץ ממחשב למחשב. בניגוד להורדות ישירות שמבוצעות דרך שרת ולא מחשב של אדם פרטי כמו המחשב שלכם-או של השכן.
קובץ-בשונה מהורדות ישירות ואמיול, בטורנט מורידים רשימת קבצים (מוזיקה/סרטים/סדרות/פורנו וכו'), לעיתים תיקיות, לעיתים ספריות מקובצות ולעיתים קבצים בודדים בדיוק כמו בהורדות הישירות. הדבר מהווה כמובן יתרון עצום, ניתן לשתף אלבום שלם של 20 שירים בלי לקבץ אותם, או להעלות כתיקיה שלמה. אין צורך להוריד פרק פרק בנפרד-משוחרר בסוף העונה קובץ בודד שמכיל את כל פרקי העונה, או לדוגמא כל 120 פרקי אבודים/LOST ב-HD. (
גן עדן למי שמכיר את תהליך החיפוש שנמשך שעות אחרי כל פרק בנפרד, אם צחקקתם כנראה שכבר שנים לא הורדתם סדרה שלמה, כשכל קובץ דורש שעות של הקלדות סיסמאות בשרתים בשפות לא מוכרות.)
קובץ טורנט-הוא קובץ קטן ששוקל כמו תמונה (עד 100 ק"ב/KB) שמכיל את פרטי הקובץ ופרטי הטראקר שדרכו מבוצע תהליך התיווך, הטורנט לא מכיל את הקובץ! בשונה מההורדות הישירות ששם הקובץ שמורד הוא הקובץ המבוקש, בטורנט אין כלום מלבד מידע שאומר לקליינט הטורנט מה להוריד, ממי ובאיזה מתווך להשתמש. הקובץ מכיל את שם התוכן המבוקש עם סיומת torrent.*
קליינט טורנט- התוכנה שמשמשת כמסוף, קבצי הטורנט מוטענים אל התוכנה, והיא משמשת כלוח הבקרה, הקליינט הפופלארי בעולם הוא uTorrent.
טראקר-שרת (מחשב רשת) שתפקידו לקשר בין משתמשים ולהעביר קבצים (
ובנוסף לבצע חתימה דיגיטלית-מעין תעודת זהות של כל קובץ באינטרנט.), הטראקר *אינו* מאכסן בתוכו אף קובץ, ואם טראקר נופל או נפרץ, אף אחד המקבצים לא נפגע. בשונה מההורדות הישירות ששם השרת מאכסן את הקבצים בתוכו ואם השרת נפל או נפרץ כל הקבצים נמחקים, בדומה לאמיול תפקיד השרתים הוא אך ורק להיות מתווכים-מעין סרסורי הקבצים. התפקיד שלהם הוא לא לוודא שאין ווירוס אלא רק לוודא שקיבלתם את הקובץ שביקשתם ולא תוכן אחר לחלוטין (תופעה שהיתה נפוצה באמיול, בה וירוסים שהושתלו בשרתים כינו תוכנות פרוצות שנגועות בווירוס כקבצים המבוקשים והחמים, כך מי שניסה להוריד את להיט הפופ האחרון שיצא קיבל במקום ווירוס או מינימום קובץ רפאים (קובץ ריק בפורמט של שיר.)-מכיוון שהקבצים מאוכסנים במחשבי המשתמשים ותפקיד הטראקרים הוא רק לתווך לא ניתן מעשית לפרוץ לטראקר ולהטעין ווירוסים, ואם בכל זאת הורדתם ווירוס זה מכיוון שהמעלה של הקובץ עצמו השתיל אותו-דבר די נדיר אבל בעל ייתכנות (לאחרונים שנותרו חסרי הגנה מומלץ להוריד את AVAST-אנטי וירוס חינמי.)

ניתן לסכם שבדומה לעולם הבנקים, הצ'ק הוא קובץ הטורנט, הכסף הוא הקובץ שהטורנט מפנה אליו (
הכסף מוכתב בצ'ק, הצ'ק לא מכיל כסף, אלא מפנה לחשבון שמכיל אותו. כך הטורנט לא מכיל את הקובץ אלא מפנה לחשבון הבנק [המחשב אצלנו] שמכיל את הקובץ.) הכספומט במקרה הזה כמובן יהיה קליינט הטורנט-המסוף דרכו מבוצעים ההפקדה ומשיכת הכספים- ואצלנו העלאת והורדת הקבצים. ניתן להמשיך ולהגיד שאתר הטורנט הוא סניף הבנק, האתר מקבץ את את כל הטורנטים בדיוק כמו שכספת הבנק מכילה את כל המזומנים.

מכאן יוצא, שאת הטורנט בניגוד לאמיול/להורדות הישירות ולאתרי אינטרנט לא ניתן להפיל! (
אתם חושבים שבמשך כ-11 שנים לא היו ניסיונות כאלו?) מכיוון שכל טראקר בעצם פועל בצורה עצמאית לחלוטין, גם אם הטראקר ייפול הקבצים יישארו בידי המשתמשים. בעברית מכונה הביטוי "רשת מבוזרת" (מבוזר=מפוזר, אין שאלטר בודד לאינטרנט כולו וגם לא לרשת הביטורנט כולה) קצת כמו לשרוף את הצ'ק, הכסף עדיין נשאר בחשבון הבנק של מי שחתם על הצ'ק, אז מה עושים? כותבים צ'ק חדש ובמקרה הזה בונים טראקר חדש *מאפס* ומטעינים עליו את הטורנטים של הטראקר ז"ל. התהליך עצמו פשוט מאוד (אורכו כיומיים למי שמבין בנושא). אגב את החותמת על הצ'ק ניתן להשלות על החותמת הדיגטלית שכל קובץ מקבל-(חח התאהבתי בדוגמה.. אל תאשימו אותי.) אבל בניגוד לצ'ק, בטורנט לא ניתן לזייף חתימה-כאן מגיעה לביטוי הבטיחות המוחלטת והאמינות של 100% של המחשב-הוא מוודא עד הביט האחרון של הקובץ שקיבלתם את מה שניסתם להוריד.

טראקרים ושאר ירקות.
לכל טראקר קיים אתר אינטרנט נפרד שמכיל מנוע חיפוש פנימי לקבצים שהועלו אליו (
בכל אתר ישנם עשרות אלפי טורנטים),  ישנם טראקרים פרטיים וטראקרים ציבוריים.
טראקר ציבורי-משמעו שכל אדם עם חיבור לאינטרנט יוכל להוריד את הטורנטים המבוקשים, אין צורך בהרשמה או בהזדהות, ההורדה היא אנונימית לחלוטין.
טראקר פרטי-דורש הרשמה (
בדרך כלל הינו אתר סגור שדורש הזמנה כדי להרשם, לעיתים ישנם "חלונות" הזדמנות להרשמה חופשית-כמובן בהנחה שאתם מודעים לחלון הזמן הקטן הזה).
ישנה הפרדה מוחלטת (
מבחינה טכנית לפחות) בין הטראקר לאתר (ומכאן יוצא שאם האתר נפרץ או מורד, הטראקר ממשיך לחיות עד ששרתי הטראקר יכובו.), רוב הטראקרים הציבוריים הם בעלי אתר נפרד ועצמאי, וכמובן כל הטראקרים הפרטיים הם בעלי אתר עצמאי. במקרה של הטראקרים הציבוריים, קבצי הטורנט מכילים את כל הטראקרים שהוספו בעת יצירת הטורנט (לכן אם טראקר בודד נופל, הטראקר אחריו ממלא את התפקיד וכן הלאה). ומכאן ניתן להבין כבר לאן אני מנסה להגיע בהסבר, שישנם אתרי טורנט שאין להם כלל טראקר משלהם, אלא תפקידם היחיד הוא לשמש כמנוע חיפוש/סרסור (הגוגל של הטורנטים למתקשים. כמעט כמו אמיול) כללי לכל הטראקרים הציבוריים. המוכר בעולם הוא קיק-אס/ Kick ass או kat.ph (כתובת קצרה, מומלץ לשמור בסימניות/מועדפים).

יתרונות וחסרונות.
בטראקר ציבורי ניתן להשיג כל סוג קובץ שמוגדר כסצינה (
תוכן שהופק בהוליווד בשפה האנגלית כמעט תמיד.), אין הנהלה, כל אדם מעלה את מה שמתחשק לו ולכן קורה לעיתים נדירות שמועלים וירוסים (הקובץ נחסם אבל לא לפני שאלפי משתמשים מורידים אותו.)
מכיוון שאין מעקב אחרי המשתמשים-כל אחד עושה מה שבא לו, אין שום חובת שיתוף (
זוכרים? הקבצים נמצאים אצל המשתמשים! אם הם לא ישתפו מאיפה תורידו?), ונפוצה התופעה של H&R "פגע וברח" מורידים וישר מוחקים מהשיתוף (מסירים את הטורנט מתפריט התוכנה.)

בטראקר פרטי-יש צורך בהרשמה (מעין סלקציה), הדבר מבטיח שאך ורק משתמשים מורשים יימצאו בטראקר, מי שעובר על חוקי הטראקר מושעה מהאתר, קיימת גם הנהלה ובדרך כלל ישנם רק מעלים מורשים-לא כל אחד מעלה מה שבא לו (
100% בטחון מפני וירוסים). אבל היתרון העצום הוא שמכיוון שהטראקר הוא בבעלות מוחלטת של צוות ההנהלה, וכל אדם לפחות תיאורטית יכול לייצר טראקר מאפס באופן עצמאי לחלוטין, הצוות יכול להחליט מה שבא לו, מה מעלים, איך, ומי מעלה. אם חיפשתם תוכן בשפה ספיציפית ולא רק תוכן סצינה באנגלית (האלבום האחרון של אייל גולן או סדרה ישראלית כמו עספור). ישנם מאות טראקרים פרטיים (קרוב לאלף.) יש כמעט טראקר בכל שפה, גם בעברית ישנם לפחות 4 טראקרים. ישנם גם אתרי נושא-טראקר למוזיקה, טראקר לפורנו, טראקר משחקים, אבל רובם כלליים.

אפשר להגיד שטראקר ציבורי מתאים להורדה מזדמנת של קובץ-ממש כמו סטוץ, לא משתפים, לא מכירים את אלו שהורדתם מהם (XD למי שהבין), וטראקר פרטי הוא יותר לטווח הארוך לרציניים, ומאופיו כגן סגור (
אתר שדורש הרשמה?) מייצר באופן טבעי קהילה שבה המשתמשים עוזרים אחד לשני, דואגים לשמור על השיתוף, (נדיר שסרט לפני 4 או 7 שנים ניתן להורדה מטראקר ציבורי או לא ניתן להורדה מטראקר פרטי) וכמובן לעזור אם צצות בעיות ואף להעלות תכנים ע"פ ביקוש.

נשמע פשוט? שואלים למה אתם עדיין לא שם?
הטורנט בניגוד להורדות ישירות מחייב הורדת תוכנה (
הקליינט) למחשב, ובניגוד לאמיול אינו מכיל מנוע חיפוש פנימי-זה תפקיד אתרי הטורנט. וכל משתמש שנחשף לראשונה לטורנט שואל תצמו מה עושים עם תוכנה שלא עושה כלום? אתם מקבלים חלון לבן עם כלום! וישר מוחקים את התוכנה מהמחשב. הורדת התוכנה היא רק השלב הראשון, השלב השני הוא הורדת קבצי טורנט והטענתם לתוכנה (ישנה גם אופציה של מגנט-קישור ישיר לצרכי נוחות מתוך תפריט האתר.).
לאחר שמתרגלים לתהליך, מדובר בעניין של לא יותר מ20 שניות להורדת כל קובץ מבוקש [
בהנחה שמצאתם מה שחיפשתם]. (ניתן לדוגמא לשמור ישירות בסימניות תוצאות חיפוש של סדרה מסוימת "Supernatural 720p" ומדי שבוע להכנס ללינק ולהוריד את הטורנט של הפרק האחרון ששוחרר.)-יש גם RSS אבל הוא מתוסבך בדרך כלל בגלל הגרסאות השונות לכל קובץ, ולא יעיל לטראקרים ציבוריים.

אז למה אתם עדיין מתעקשים למצוא הורדה ישירה לסדרה ספיציפית? אה כן, תרגום מובנה! תוכן ישראלי, שירים ברוסית, סרטי בוליווד (סרטים הודיים-HOT BOMBAY מישהו?), סרטים ישראליים, כל אלה אסורים (לא ממש, אבל כך מקובל) להעלאה בטראקרים ציבוריים דוגמת פירט ביי (אולי הטראקר הציבורי המוכר בעולם)- thepiratebay.se
ישנו גם עקב אכילס בדמות אלפי/מאות שחרורים שונים לכל סרט או סדרה (
במשחקים בדרך כלל אין בלאגן ובשירים לא יכול להיות כזה.), כשמורידים סרט מדובב או עם תרגום מובנה אין צורך להסתבך עם תרגום נפרד וקיים רק קובץ אחד. כאן ישנם לדוגמא עשרות הפצות לסרט בודד וגם התרגום עצמו מסונכרן לעשרות הפצות (מתאימים בינהן, ואם אין התאמה בשם השחרור יש צורך בסנכרון [ידני דורש ידע מוקדם ואוטמטי דורש BSPLAYER ומשחק עם החיצים ביחד עם CTRL] ).
הדבר לכשעצמו מאוד מרתיע משתמשים מתחילים, לוקח זמן עד שמתרגלים לשמות השונים של כל שחרור, אבל אם תחזיקו בחשבון בטראקר פרטי בכלל ובישראלי בפרט, הבעיה תיעלם - הטורנטים עולים עם תרגום בפנים (כקובץ נפרד למאותגרים טכנולוגית). הסרטים שמכילים תרגום מובנה די נעלמים גם בטראקרים הישראליים (
בגלל הקידוד שמוריד את איכות הסרט, אין שחרור כמו HD תרגום מובנה).

ניתן לסכם, כי אם השגתם הזמנה לטראקר ישראלי-בהמלצה חמה על דאון רב, מפח הנפש שיירד ממכם יהיה עצום, לא עוד מאות שחרורים בפירט ביי, לא עוד שעות חיפוש של פרק של הבורר בגוגל, לא עוד צפייה ישירה בחוסר איכות, לא עוד תסבוך עם אתרי הכתוביות, לא עוד הורדה של כל פרק בנפרד, ועד שמורידים סדרה כבר אין חשק לצפות, החיפוש מתבצע בעברית (
כבר הורידו חצי מהעבודה), הכתוביות בעברית בפנים, שמות הסרטים מוצגים בעברית, ישנם מעט מאוד גרסאות- dvdrip,720p blu-ray, 1080 blu-ray, dvd-r וכמובן התרגום תמיד כבר יהיה מסונכרן לסרט או לפרק. בעמודי ההורדה יצורף תקציר או סיקור ביחד עם הפוסטר או תמונות, כך שהאתר משמש גם כאתר קהילתי וגם כסוס עבודה שתפקידו לספק את הסרטים/הפרקים.

-חוקיות-
בניגוד לשרתי העלאה של קבצים בהורדות הישירות, אתרי הטורנט והתוכנה עצמה חוקיים לחלוטין. הקבצים שעוברים ומשותפים בטורנט בניגוד אליהם מפרים זכויות יוצרים ואינם חוקיים כיום ברוב מדינות העולם.
לכן לא תהיה אף אופציה שבה הטכנולוגיה תוצא מהחוק ותסגר באופן כלשהו (
תאורטית, יש צורך למחוק את התוכנה למעלה ממליארד מחשבים, וקיימות עשרות תוכנות טורנט שונות.). גוגל מאפשרת להוריד את הקוד הפתוח של אנדרואיד דרך הטורנט, שירים שמשחוררים בחינם ניתנים להורדה מאתרים מוכרים וחוקיים לחלוטין דרך טורנט, הפצות הלינוקס השונות מופצות בצורה חוקית לחלוטין וניתנות להורדה בטורנט מהאתרים הרשמיים שלהם. (לינוקס היא מערכת ההפעלה הכמעט יחידה שמתחרה בווינדוס -מה שמותקן אצלכם במחשב (אם אתם לא יודעים על מה אני מדבר, כנראה שיש לכם ווינדוס. 7/8/ויסטה/XP [יש עדיין כאלה?]), בנוסף למקינטוש (MAC OS-X) של אפל).
לכן הבעיתיות החוקית לא נמצאת בטורנט (אלא בשימוש הפיראטי בו) ומכאן הסיבה שזו נקודת המפלט האחרונה שנותרה אחרי 11 שנות מאבק מאז הפצת נפסטר המיתולוגית- (
לא מצלצל מוכר? לא הפסדתם כלום, התוכנה פעלה מאז שנת 2000 (עוד לפני שהאייפוד הראשון יצא לעולם והומצאו קבצי ה-MP3, נוצרה הטכנולוגיה שאיפשרה את העברתם ממחשב למחשב, הנפסטר נכחד לחלוטין מהזכרון האינטרנטי אחרי שבית המשפט העליון של ארהב יצא במלחמה נגדו, מנהליו הוכנסו לכלא, והאתר נסגר לחלוטין אז צץ הפרד (אמיול הוא לא חמור!) המוכר כל כך, ולאחר נפילתו עלה קרנו של הטורנט ולצידו שרתי העלאה שלאחר שידרוגי מהיריות המחשבים בעולם איפשר הורדה ישירה דרך הדפדפן ללא צורך בהורדה של ימים שלמים כמו בטורנט או באמיול.)

-מהירות-
בישראל (
ובעוד כמה מדינות) מהירות ההורדה תמיד תהיה כפולה באופן לא פרופציונאלי לעומת מהירות העלאה שתהיה כל כך איטית שאפילו העלאת תמונה ב-HD בפייסבוק תורגש עמוק ותיארך זמן רב לעומת ההורדה של אותה תמונה.
אבל יש לכם 100 מגה (
הפרסומת של NGN מכרה את זה טוב מאוד)! למה העלאה עדיין כמעט זהה לזו של 30 מגה? (היא זהה לחלוטין, לא כמעט.) זה בגלל שגם אם יש לך 100 מגביט (ביטים והסבר ארוך עליהם נמצאים למטה, בהערות שוליים) הורדה, מהירות העלאה היא כולה 2 מגביט (250 ק"ב בעברית-רבע מגה בשנייה). זו בעיה שנוצרה בישראל בעקבות החלוקה בין הספק לתשתית. (בנוסף לעלות הכפולה-בחו"ל 100 מגביט עולה אולי [שוויץ יותר יקרה מישראל, בפריז יש אינטרנט חינם לכולם-כחלק מתשלום המיסים] פחות משליש מהמחיר הכולל לספק ולתשתית בארץ).
בגלל זה יש כמה טראקרים שחוסמים אי.פי ישראלי ואפשר להשתמש בהם רק דרך פרוקסי.
יש כמובן גם את הבעיה של הפינג (
בספידסט הוא תמיד מצויין למעלה) בעקבות הסיב היחיד כיום שמחבר את ישראל לאינטרנט (דרך איטליה, למה? קפריסין לא קרובה יותר?!). הפינג הוא זמן ההשהיייה מרגע שליחת הקובץ עד ההגעה שלו ליעד, הדבר לא מאפשר ניצול של 100% מהמהירות שאתה מקבל, משהו שלא קיים בחו"ל ופועל יוצא כמובן סידבוקסים לא מכירים תבעיה הזו.
בעולם הטורנט פותרים את הבעיה ע"י שימוש בסידבוקס (
שרת העלאה, אתם משלמים [בשביל שאחרים יורידו ממכם], אחרים מרוויחים, ההגיון הישראלי בעקבות האבסורד שנוצר, אם בעתיד מהיריות העלאה לא יהיו מגוחכות כמו המצב כיום, השימוש והתשלום על סידבוקס יהיה נחלת העבר )
בעולם האמיול, הבעיה מעולם לא נפתרה וגרמה לכך שהרשת עצמה נפטרה (
קראו שוב, משחק מילים!).
בעולם ההורדות הישירות, מעולם לא הייתה בעיה כזו (
אלא אם כן אתם במקרה מעלים לשעבר בדאון.IL ז"ל), מכיוון שמתבצעת העברה בכיוון אחד, יכולתם לנצל את מלוא רוחב הפס (כל *החבילה* שלכם-לא זאת, זאת שעליה ההורים משלמים לבזק/הוט)

העשרה/References.
-הערות שוליים ודברים שלא הוסברו/אוזכרו-
*החתימה הדיגטלית מוכרת יותר בתור תהליך "הכרח בדיקה חוזרת"/"force re-check" כשעושים ריסיד (
הנה מגיע ה"אה!").

*גירסאות קבצים- לכל סרט/פרק ישנם עשרות שחרורים שונים (
בעיה כאובה אצל כל מוריד קבצים מתחיל שמחפש תרגום לסרט X ולא מבין למה התרגום מאחר/מקדים-דבר המעיד על חוסר סנכרון), למה כל הבלאגן? ישנן קבוצות מתחרות שמשחררות באופן פיראטי את הקובץ, וישנם גם איכויות שונות בהתאם לזמן שצמוד לשידור הקולנועי או שידור הפרק בטלוויזיה (נדיר שפרקים מודלפים אבל הם תמיד ייקראו WEB-RIP בשונה מHDTV שמצביע על פרק מוקלט מהטלוויזיה), אחרי 3 חודשים מגיע דיסק הבלוריי והDVD, עד אז יוצאים גרסאות שלא ראויות באמת לצפייה אך משום מה מורדות ע"י עשרות אלפי משתמשים (עוד נקודה לטובת הטראקרים הפרטיים, איכויות אלו אסורות ברוב הטראקרים הפרטיים) כמו cam, ts, R5 וכו'.

*ליץ', זורע (
סידר), פיר  (leech, seeder, peer בהתאמה)-מושגים בסיסיים בכל אתר טורנט.
סידר-מעלה, אם תהליך הזריעה משמעו שיתוף, אז הזורע הוא מי שמחזיק את הקובץ במחשב שלו ומשתף אותו,
ליצ'ר-מוריד, הוא מי שמוריד את הקובץ למחשב שלו (
באנגלית ליץ' הוא עלוקה, הוא בעצם מוריד/מתעלק על המחשב המשתף ומוצץ/מוריד את הדם/הקובץ-סתם קצת אטימולוגיה :))
פיר/פירס- כינוי למעלים ולמורידים יחד, קצת כמו פיפל, כל האנשים שמחזיקים בטורנט. או אם תרצו כלל אלו שמשתפים את הקובץ יחד עם מי שמורידים אותו (
בהיעדר הגיון מתמטי והתאמה, המספר הגדול כולל גם את אלו שהורידו בעבר את הקובץ-והפסיקו לשתף אותו).
בהיעדר מקורות הורדה (
אין זורעים/סידרים) הטורנט מת, (לא אין טקס הספד (הקובץ לא נמחק מהאתר), טורנט יכול לקום לתחייה או למות בכל רגע נתון-תיאורטית, ההקמה לתחייה תבוצע ע"י תהליך ריסיד-כאן מגיעה לידי ביטוי חשיבות החתימה הדיגטלית. ניתן לאחזר (לשחזר) כל קובץ).

*מספרים ומה שבינהם- ביט/בייט-על הבוקסה (דיסק קשיח) רשום 1000 ג'יגה או טרה-בייט. ובכל זאת אתם מקבלים 931 ג'יגה-בייט (
לאן נעלמו 70 ג'יגה?). כרטיס הזיכרון מכיל 8 GB אבל אתם מקבלים רק 7.3 ג'יגה. למה חוסר הצדק הזה? הכל קשור לשיטה בה סופרים, ישנה שיטה של ספירת הנתונים בחזקה של 2 -הבייט, וישנה שיטה אחרת שנספרת בחזקה של 10 -השיטה העשרונית-ביט, אחת תספור ב-1024 (למה דווקא המספר הזה? בגלל ש2 בחזקת 10 שווה למספר הזה ולא ל-1000 בדומה ל10 בחזקת 3 ששווה ל1000, מוזמנים לבדוק במחשבון.) השנייה תספור רק 1000. לכן מי שמייצר את הדיסק הקשיח סופר באופן עשרוני, ומי שיצר את מערכת ההפעלה (אין אפליות, גם ווינדוס וגם מק נופלים בפח המתמטי) סופר בשיטה השנייה. מגה/מגבייט MB היא 1024 קילובייט KB (ובניגוד לכל הגיון אנושי או מתמטי, קילובייט מתחלק ל1024 בתים או ביטים. אין פה בייט, [הנושא מסובך יותר, לא זהו המקום לפרט] הבייט הוא בעצם כינוי לקילוביט. קצת כמו שקלוריה משמעה בעברית קילו-קלוריה/קק"ל או קלוריה גדולה ולא קלוריה בודדת.), ג'יגה GB היא 1024 מגבייט/מגות, טרה TB היא 1024 ג'יגות וכן הלאה עם פרה-בייט/פטה-בייט PB, איגבייט EB וזטה בייט ZB-לא משו שמחשב בודד מכיר אבל טראקרים שמכילים (חח גם אני טועה בקטע הלשוני..) מאות ואלפי טרה-בייטים אכן מכירים את היחידות האלו (כמה שוקלים 5 אלף סרטים ב-HD? לא מוצאים תמילה? נסו לבחור אותה מלמעלה-למרות שלא יבינו אתכם).
במהירות האינטרנט יש פסיכולוגיה אחרת לחלוטין, שם- החלוקה היא לא על בסיס חזקה, אלא באופן שרירותי בכפולות של 8 (
לא חזקה, כפל במספר חופשי). לכן 100 מגביט יהיו 100/8=12.5 מגבייט. (מצאתם תטריק?..)


*פינג- זמן ההשהייה-הזמן שלוקח לשרת לשמוע את הקריאה שלכם ולהגיב לה. (
שואלים למה שילמתם על המהירות המקסימלית ויוטיוב עדיין זוחל? למה אתרים נטענים לאט ב100 מגה כמעט אותו דבר כמו ב5 מגה? הוא האשם. לא חברת האינטרנט שלכם.) האמת שיותר פשוט להגיד שזה דומה לצוואר-בקבוק (לא מתכוון להסביר, תגגלו), מעל 10 מגה (ביוטיוב 5 מגה), המהירות שלכם לעולם לא תהיה רלוונטית, בגלל שהפינג ישמש כבתור הנקודה המקסמילית שאליה תוכלו להגיע. אם אתם לא מורידים קבצים (לפחות לא באופן קבוע) אין הצדקה מעשית לשלם על יותר מ15 מגה. המהירות לא יכולה להיות מנוצלת (טריק של חברות האינטרנט? בדרך כלל. אבל הטורנט הוא היחיד שמסוגל לנצל את הרוחב-פס עד הסוף ולהשתמש בעשרות שרתים בו זמנית ולכן רוב הזמן יהיה ניצול מקסימלי של ה-200 או 500 מגה שמכרו לכם).

ביבליורפיה (חח סתם בשביל הסטייל) אתרים שקראתי לפני  7 שנים-עוד לא הייתה ויקיפדיה קריאה בעברית אגב.
אגב עברית קריאה, ניסיתי לרדת לפרטים, אבל לדבר על נושא שאמור להיות לחלק ממכם חדש לחלוטין, אי אפשר בלי להסביר כל מושג, כי תמיד יהיה מישהו שלא מכיר מילה מסוימת.

מבולבלים? תגיבו וכמעט מובטח שתקבלו תשובה. נכתב ע"י מייקל דויד

נערך על-ידי mike_17, 06.12.2012 - 06:16 AM.


קיבל תודות על-ידי 10 משתמשים:

#2
 Shadow

Shadow
 •  צוות לשעבר
 • 582 הודעות
  • מונה תודות: 109 תודות
89
טוב מאוד
וואו ממש מדהים כל הכבוד על ההשקעה!

#3
 Gandolph13

Gandolph13
 •  VIP
 • 7290 הודעות
  • מונה תודות: 228 תודות
146
מעולה
כל הכבוד לך איזה השקעה יפה :hooray:

#4
 Joker

Joker
 •  צוות לשעבר
 • 1846 הודעות
  • מונה תודות: 137 תודות
108
מעולה
 • מיקום: Israel
איזה השקעה!
תודה רבה.

אני אקרא את זה יותר מאוחר.

#5
 NeoTrix

NeoTrix
 •  מנהלים ראשיים
 • 5533 הודעות
  • מונה תודות: 340 תודות
285
מעולה
כל הכבוד מייקל, השקעה נכבדת מאוד! :)
קראתי, הכל מוסבר יפה מאוד ומובן לחלוטין. קבל ח"ח !

#6
 Vidic

Vidic
 •  חברים רשומים
 • 117 הודעות
  • מונה תודות: 11 תודות
12
רגיל
 • מיקום: אני רוצה להיות שם
כל הכבוד. קראתי ונהנתי :)

#7
 jjbiggs

jjbiggs
 •  VIP
 • 3380 הודעות
  • מונה תודות: 495 תודות
214
מעולה
כל הכבוד על ההשקעה !

#8
 Google

Google
 •  חברים בכירים
 • 1514 הודעות
  • מונה תודות: 163 תודות
117
מעולה
יפה, מדריך מפורט ומובן.

#9
 EliranGavrielov

EliranGavrielov
 •  חברים רשומים
 • 95 הודעות
  • מונה תודות: 5 תודות
8
רגיל
יפה מאוד
כל הכבוד על ההשקעה!

#10
 Survey

Survey
 •  חברים רשומים
 • 25 הודעות
  • מונה תודות: 4 תודות
0
רגיל
תודה! מדריך מפורט וטוב.

#11
 Lady.R

Lady.R
 •  חברים בכירים
 • 455 הודעות
  • מונה תודות: 86 תודות
78
טוב מאוד
שחקת אותה בגדול
כל הכבוד!

#12
 sadowm

sadowm

  ZSC FOR EVER

 •  Owner
 • 8137 הודעות
  • מונה תודות: 693 תודות
364
מעולה
:tanx11:

#13
 aki

aki
 •  חברים רשומים
 • 267 הודעות
  • מונה תודות: 25 תודות
14
רגיל
השקעה מטורפת מצידך, תודה רבה!

#14
 Moti Bhn Hamo

Moti Bhn Hamo
 •  חברים רשומים
 • 61 הודעות
  • מונה תודות: 5 תודות
1
רגיל
תודה רבה אחלה מדריך

#15
 Deus

Deus
 •  חברים רשומים
 • 29 הודעות
  • מונה תודות: 0 תודות
0
רגיל
תודה השקעה נדירה.

תויגו גם עם אחת או יותר ממילות המפתח הללו: מדריך שיתוף

0 משתמשים קוראים נושא זה

0 משתמשים, 0 אורחים, 0 משתמשים אנונימיים